Технічний поділ нерухомості (виділення частки в натурі)
Технічний поділ нерухомості (виділення частки в натурі) - один із затребуваних видів будівельно-технічної експертизи і може включати в себе такі питання:
· поділ (виділення частки в натурі) об'єкта нерухомості (в т.ч. надвірних будівель і земельної ділянки) з припиненням спільної часткової власності;
· визначення порядку користування об'єктом нерухомості (в т.ч. надвірними будівлями та земельною ділянкою) без проведення будь-яких перепланувань (при цьому часткова власність зберігається).
Найчастіше в частковій власності перебувають домоволодіння, житлові будинки, дачі, квартири, нежитлові приміщення і т.д. Це може відбуватися з різних причин: об'єкт нерухомості успадковується кількома спадкоємцями, об'єкт нерухомості купується у власність кількома особами (на підставі угоди або за рішенням суду), подружжя при розлученні поділяють об'єкт нерухомості між собою, квартира приватизується кількома особами і т.д.
Такі частини у спільній частковій власності прийнято називати «ідеальні частки», тому що дані частини (частки) існують нібито абстрактно, без втілення в конкретні приміщення і квадратні метри. Тобто, маючи ідеальну частку, Ви є повноцінним співвласником і в разі продажу всього об'єкта нерухомості отримаєте гроші пропорційно своїй частці. При бажанні, Ви навіть можете продати свою частку, але тільки іншим співвласникам, тому що без документального визначення меж своєї частини, у Вас ніхто інший просто не купить, оскільки Вашу частку не можна «відчути».
Таким чином, щоб продати частину квартири чи будинку на ринку нерухомості, у Вас має бути документ, в якому було б написано, яка саме частина будинку або яка кімната і скільки саме квадратних метрів продається.
Якщо дане питання вирішується через суд, то оскільки суд не експерт у цій галузі, то обов'язковою процедурою при розгляді справ про виділення частки об'єкта нерухомості в натурі, є проведення будівельно-технічної експертизи. Після її проведення, експерти нададуть кілька варіантів поділу майна, один з яких суд обере і затвердить у своєму рішенні. Отримане на підставі такої будівельно-технічної експертизи рішення суду є документом для реєстрації відповідного права власності на об'єкт нерухомості в БТІ.
Будівельно-технічна експертиза поділу (виділення частки в натурі) домоволодіння
Будівельно-технічна експертиза поділу (виділення частки в натурі) проводиться для визначення можливості виділення кожному з співвласників житлового будинку окремої площі з окремим входом. При цьому, як правило, здійснюється перепланування (прорубується нові двері, пересуваються перегородки, при необхідності організовуються сходи на другий поверх (мансарду)). Всі вищевказані перепланування відображаються в експертному висновку з метою прирівнювання площі житлового будинку конкретного користувача з розміром його частки у праві власності. Для проведення такої будівельно- технічної експертизи необхідний технічний паспорт.
Будівельно-технічна експертиза поділу (виділенню частки в натурі) земельної ділянки проводиться з метою виділення кожному із співвласників окремої земельної ділянки з окремим входом. Для проведення такої будівельно- технічної експертизи необхідно наявність кадастрової справи з координатами, як самої земельної ділянки, так і об'єктів нерухомості, що знаходяться на даній території.
Додатково, важливе значення при поділі домоволодіння грає підрахунок вартості часток кожного із співвласників для розрахунку грошової компенсації у разі якщо поділ домоволодіння проводиться не у суворій відповідності до належних сторонам часток у спільній часткові власності. У цьому випадку проводиться комплексна будівельно-технічна та товарознавча експертиза за участю двох експертів.
За результатами проведеної будівельно-технічної експертизи і після набрання чинності судовим рішенням кожна із сторін оформляє окрему адресу, проводить комунікації, межування земельної ділянки для отримання окремого кадастрового номеру.
Будівельно-технічна експертиза визначення порядку користування домоволодінням
Будівельно-технічна експертиза для визначення порядку користування житловим будинком, надвірними будівлями та земельною ділянкою здійснюється для закріплення конкретної площі за певним власником спільної часткової власності (наприклад, кімната №... площею... кв. м., надвірна споруда №..., земельна ділянка в наступних межах... і т.д.), при цьому в житловому будинку не проводяться будь-які перепланування, не здійснюється розрахунок вартості частки співвласника (частка може змінитися), частина приміщень у житловому будинку буде перебувати у спільній частковій власності (вхід, коридор, приміщення для приготування їжі, сходи на другий поверх (мансарду)). На земельній ділянці можливе збереження стежок у спільній частковій власності, доріжок для користування загальними надвірними будівлями.
Для проведення такої будівельно-технічної експертизи необхідний технічний паспорт на житловий будинок. Матеріали кадастрової справи бажані, але не обов'язкові, тому що за наявності паркану на земельній ділянці можливо провести заміри спеціалізованим обладнанням.
За результатами проведеної будівельно-технічної експертизи і після набрання чинності судовим рішенням кожна з сторін спільної часткової власності закріплює на місцевості своє право користування певними об'єктами, при цьому право спільної часткової власності зберігається.