Експертна оцінка збитків при затопленні приміщень
Якщо Ви живете в багатоповерховому будинку, або власник офісу в багатоповерховому будинку, іноді можуть траплятися несподівані аварії, а саме - затоплення (залиття) Вашої квартири або офісу з квартир або приміщень, які знаходяться поверхом вище.
Оцінка та відшкодування збитків при затопленні (залитті) приміщень - будівельна експертиза
У подібних ситуаціях завжди виникає думка - що ж робити? А тим більше, якщо це сталося саме з Вами. Тому ми і вирішили описати, що потрібно робити в таких ситуаціях. Прочитавши статтю, Ви будете знати, як діяти, щоб відшкодувати збиток, заподіяний таким затопленням (залиттям), і надалі стягнути кошти з винної особи в добровільному або судовому порядку.
Треба розуміти, що проживаючи в квартирі або працюючи в офісі, власник несе певну відповідальність по догляду та експлуатації за приміщеннями, в т.ч., наприклад, з експлуатації за санітарно-технічними комунікаціями та обладнанням. Неправильна експлуатація та догляд за санітарно-технічним обладнанням може призвести до затоплення (залиття) квартири або офісу, не тільки свого, але і нижче розташованих. Так давайте тепер розглянемо, що ж робити, якщо Ви опинилися саме потерпілою стороною і бачите, як затоплюють Ваші приміщення або квартиру.
Початковий етап дій при затопленні (залитті) - це фіксування факту затоплення (залиття):
1) Піднятись до сусідів поверхом вище, сказати, що Вас затоплюють (заливає приміщення), і попросити перекрити воду, а в разі відсутності сусідів або власника подзвонити в диспетчерську ЖЕКу з повідомленням про затоплення, тому що тоді вже представники аварійної служби повинні будуть перекрити воду.
2) Подати заявку в ЖЕК на складання Акту про затоплення.
3) В Акті затоплення вказати максимально, що саме залите, які необхідно провести роботи, які речі або майно пошкоджені і т.д.
4) Сфотографувати факт затоплення.
Складання Акту про затоплення (Акту залиття, Акту заливу) передбачено «Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій», які затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005р. №76.
У разі відмови винної особи від підписання вищевказаного Акту складається додатковий Акт відмови від підпису в присутності інших мешканців даного будинку або співробітників даного офісу.
Відшкодування збитку
Після виконання попереднього етапу настає другий етап, а саме - розрахунок суми збитків, які стали наслідком затоплення (залиття) Вашої квартири, і відшкодування понесених збитків.
Розрахунок вартості збитків від затоплення (залиття) Ваших приміщень відбувається шляхом проведення судової будівельно-технічної (будівельної) експертизи. При цьому головна умова - судовий експерт, який буде проводити дану експертизу, повинен мати відповідну ліцензію на виконання даної експертизи. Варто звернути увагу, що винна особа має право бути присутнім при огляді судовим експертом затоплених приміщень у процесі виконання даної експертизи, а тому контролюйте, щоб судовий експерт сповістив винну особу про проведення судової будівельно-технічної (будівельної) експертизи.
Вартість робіт з такої будівельної експертизи входить у загальну суму збитку, який підлягає відшкодуванню винною стороною за фактом затоплення (залиття).
Не варто забувати, що якщо при затопленні (залитті) квартири були також пошкоджені речі або майно, то даний збиток також має бути оцінений і надалі підлягає компенсації винною стороною. До опису таких речей необхідно підкласти відповідні документи, які підтверджують їх вартість (квитанції або чеки). У разі пошкодження будь-якої техніки або апаратури, варто зв'язатися з авторизованим сервісним центром з проханням ремонту цієї апаратури. Але Вам не проведуть гарантійний ремонт у зв'язку з порушенням гарантійних умов і запропонують платний ремонт. У цьому випадку Ви можете прийняти умови такого ремонту, який буде компенсований надалі винною стороною по закінченні експертизи.
Варто відзначити, що в деяких випадках у подібних ситуаціях для розрахунку суми збитку, пов'язаного з пошкодженням майна, призначається відповідна судова товарознавча експертиза.
Після закінчення будівельної експертизи та визначення суми збитку, необхідно:
1) Зв'язатися з винною особою з метою відшкодування суми завданих збитків або здійснення ним ремонту Вашої квартири і т.д.
2) У разі відмови або незгоди винної сторони з розрахованою судовим експертом сумою відшкодування необхідно звернутися до суду з вимогою про відшкодування збитку.
У разі звернення до суду Ви повинні подбати про те, щоб документ, який підтверджує суму понесених Вами збитків, був складений і підписаний судовим будівельним експертом, який має відповідну кваліфікацію та необхідні дозвільні документи. Тільки з таким документом, який надасть Вам судовий будівельний експерт, Ви зможете розраховувати на стягнення з винуватця повної суми збитку в суді.
Подивитися приклад рішення суду про стягнення збитків у випадку залиття на підставі експертного висновку, складеного Експертно-оціночною компанією "Система" (рішенням суду експертний висновок визнаний належним та відповідним доказом по справі), можна за цим посиланням.
У додатку (див. вкладення нижче) можна ознайомитися з проектом заяви про проведення відповідного будівельно-технічного дослідження (в досудовому порядку) і з проектом клопотання до суду про призначення судової експертизи (в судовому порядку).
Експертно-оціночна компанія "СИСТЕМА"
eacs.com.ua